t. ekonomista
TECHNIK EKONOMISTA
Ogólna charakterystyka zawodu: W trakcie 4-letniej nauki uczniowie zdobywają szeroką wiedzę z zakresu ekonomii, prawa, rachunkowości przedsiębiorstw, ekonomiki, statystyki, towaroznawstwa oraz obsługi sprzętu komputerowego. Odbywają praktyki zawodowe w instytucjach finansowych oraz w działach ekonomiczno-finansowych różnych podmiotów gospodarczych.
Kwalifikacje:
- K1 Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji,
- K2 Prowadzenie rachunkowości.
Perspektywy zatrudnienia:
- banki, instytucje finansowe,
- sekretariaty – asystent prezesa, dyrektora,
- biura rachunkowe,
- urzędy skarbowe,
- urzędy pocztowe,
- agencje ubezpieczeniowe,
- instytycje samorządu terytorialnego
- urzędy miasta, gminy,
- różne stanowiska pracy w działach takich jak np. dział marketingu, zaopatrzenia, księgowości, planowania,
- samodzielne prowadzenie firmy.
|
|
t. spedytor
TECHNIK SPEDYTOR
Ogólna charakterystyka zawodu:
Kształcenie w zawodzie technik spedytor ma na celu przygotowanie absolwentów do wykonywania zadań zawodowych w zakresie transportu i spedycji. Nabyta wiedza i umiejętności pozwalają absolwentom znajdować zatrudnienie we wszelkich przedsiębiorstwach spedycyjnych i transportowych, w tym np. agencjach obsługi porów morskich i lotniczych, przedsiębiorstwach transportu kolejowego itp.Spedytorów poszukują przede wszystkim firmy z branży transportowej, przemysłowej, budowlanej, handlowej i usługowej oraz informatyka i telekomunikacja. Na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w spedycji krajowej i międzynarodowej. To niewątpliwie zawód przyszłości. Każda firma bowiem posiadająca środki transportu lub zlecająca transport firmom zewnętrznym, poszukuje spedytorów do sprawnego obsługiwania klientów. A dostawa na czas to motto wielu firm.
Kwalifikacje:
- K1 (A.28) Organizacja i nadzorowanie transportu.
- K2 (A.29) Obsługa klientów i kontrahentów.
Perspektywy zatrudnienia:
- w centrach logistycznych
- w firmach transportowych
- w firmach spedycyjnych
- w administracji państwowej
- w firmach telekomunikacyjnych i informatycznych
t. usług fryzjerskich
TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH
Ogólna charakterystyka zawodu:
Technik usług fryzjerskich zarządza zakładem fryzjerskim, świadczy usługi fryzjerskie w pełnym zakresie, w tym usługi wykraczające poza standard. Projektuje i urządza zakład fryzjerski zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowymi oraz sanitarnymi. Prowadzi promocję i marketing w zakresie usług fryzjerskich. Kieruje zespołem pracowniczym oraz kontroluje przebieg świadczonych usług. Prowadzi zaopatrzenie, gospodarkę materiałową i finansową. Prowadzi działalność szkoleniową i wychowawczą. Świadczy usługi fryzjerskie przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć fryzjerstwa oraz tendencji światowych z zakresu stylistyki. Doradza w zakresie doboru modelu i kolorystyki fryzury. Korzysta z technik komputerowych w pracy zawodowej. Może również wykonywać usługi fryzjerskie dla celów reklamowych, prasy czy fotografii artystycznej.
Kwalifikacje:
- K1 Wykonywanie zabiegów fryzjerskich.
- K2 Projektowanie fryzur.
Perspektywy zatrudnienia:
- salony fryzjerskie w kraju i za granicą,
- teatry, hotele,
- pracownie peruk, tres i tupetów,
- możliwość prowadzenia własnego salonu.
t. żywienia i usług gastronomicznych
TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH
Ogólna charakterystyka zawodu:
Technik żywienia i usług gastronomicznych kształtuje umiejętności związane z planowaniem i organizacją żywienia w zakładach żywienia zbiorowego i żywienia rodziny. Uczniowie uczą się urządzać zakłady gastronomiczne, gospodarstwo domowe, umiejętnie sporządzać potrawy zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia, estetycznego ich podania i prawidłowej obsługi konsumenta. Zdobywają umiejętności aktywnego zachowania się na rynku, prowadzenia własnej działalności gospodarczej, sporządzania biznes planu itp.
Kwalifikacje:
- K1 Sporządzanie potraw i napojów,
- K2 Organizacja żywienia i usług gastronommicznych.
Perspektywy zatrudnienia:
- restauracje, kawiarnie,
- puby, hotele, stołówki,
- firmy cateringowe,
- zdobędziesz także odpowiednie kwalifikacje, by otworzyć własną działalność.
kucharz
KUCHARZ - zawód odporny na kryzys!
Ogólna charakterystyka zawodu:
Do podstawowych zadań zawodowych wykonywanych przez kucharza należą wszystkie czynności związane z przygotowywaniem wszelkiego rodzaju potraw i napojów w różnorodnych zakładach gastronomicznych i przedsiębiorstwach zajmujących się przygotowywaniem i produkcją wyrobów i półproduktów kulinarnych; ponadto czynności związane z przechowywaniem i magazynowaniem artykułów spożywczych, surowców.
Perspektywy zawodowe:
Typowymi miejscami pracy kucharza są wszelkiego rodzaju podmioty gospodarcze zajmujące się prowadzeniem działalności gastronomicznej, przede wszystkim restauracje, kawiarnie, hotelowe zakłady gastronomiczne, bary szybkiej obsługi, pensjonaty, domy wczasowe, restauracje na statkach i promach. Kucharz jest zatrudniany również w szpitalach, sanatoriach, szkołach, internatach, stołówkach prowadzonych przez zakłady pracy, czy w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją produktów i półproduktów spożywczych. Ponadto może również prowadzić własną działalność gospodarczą.